ERGONOMIA W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

Przy projektowaniu wnętrz lub mebli bardzo często pojawia się to słowo – ergonomia i pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się co ono tak naprawdę oznacza. Dlatego może zacznę od definicji.

Ergonomia
jest to nauka, która bada wzajemne powiązania pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem. Istotą ergonomii jest dążenie do dostosowania świata materialnego nie tylko do potrzeb ale także ograniczeń człowieka. W ergonomii wykorzystuje się dorobek wielu dziedzin nauki o człowieku, jak fizjologia, psychologia, socjologia i antropologia. Jednym słowem ergonomia w projektowaniu wnętrz to zbiór zasad urządzania wnętrz aby były wygodne w codziennym użytkowaniu.

Ergonomia jest ważnym tematem, którego nie można pominąć w czasie aranżowania przestrzeni. Urządzając dom/mieszkanie/biuro nie można skupiać się wyłącznie na aspektach estetycznych ale należy dobrze zaprojektować przestrzeń aby nie była dla nas codziennym torem przeszkód do pokonania tylko komfortową, bezpieczną i przyjazną przestrzenią, którą będzie można się w pełni cieszyć, która będzie sprzyjała zarówno pracy jak i odpoczynkowi.
Projektant wnętrz stosując zasady ergonomii, dostosowuje przestrzeń oraz wyposażenie domu/mieszkania/biura właśnie do potrzeb i ograniczeń jego użytkowników, biorąc pod uwagę wielkość oraz układ pomieszczeń, ich nasłonecznienie, tworząc najlepszy układ funkcjonalny dla każdego pomieszczenia, dobierając odpowiednie meble i oświetlenie, planując odpowiednio organizację.
Polecam aby zgłosić się do projektanta wnętrz jeśli nie po projekt to chociaż po poradę jak dobrze zaprojektować dom/mieszkanie/biuro, jak rozplanować jego oświetlenie, potrzebne gniazdka, jak dobrać odpowiednie meble aby korzystanie z niego było przyjemne i komfortowe. Projektant z racji wykonywanej pracy jest zaznajomiony z obowiązującymi zasadami ergonomii i na wiele kwestii może zwrócić uwagę, jak np.:

  • odległości pomiędzy sprzętami w łazience aby korzystanie z nich było wygodne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • umiejscowienie sprzętów w kuchni,
  • zaplanowanie w odpowiednim miejscu gniazd do podłączenia sprzętów w kuchni by nie było potrzeby korzystania z przedłużaczy lub co gorsza by nie było kolizji w trakcie montażu mebli,
  • rozplanowanie wnętrza szaf lub mebli kuchennych by były wygodne w korzystaniu ale też wykorzystywały dobrze przestrzeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • odpowiednia ilość przestrzeni wokół stołu/biurka aby wygodnie przy nim siadać

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • odpowiedni rozmiar mebli do urządzanej przestrzeni jak i wzrostu użytkownika.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zaplanować swoje „M”, to polecam zainteresować się tematem ergonomii i poszukać informacji (a jest ich dostępnych sporo) chociażby w internecie. Warto poświęcić tematowi ergonomii trochę czasu aby później cieszyć się wygodnym wnętrzem.

 

Leave a Comment