KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROJEKTANTA?

Budujesz dom, kupiłeś mieszkanie, przymierzasz się do remontu i chciałbyś skorzystać z pomocy projektanta. Zastanawiasz się, w którym momencie powinieneś zwrócić się po pomoc. Odpowiem krótko – jak najszybciej.
Po pierwsze projektant ma pewnie w trakcie inne projekty i musi znaleźć dla Ciebie termin.
Po drugie do projektu warto się przygotować. Poszukać inspiracji, zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Pomocny jest tutaj spis pytań, który ja akurat przygotowuję dla swoich klientów. W takim formularzu zawarte są pytanie te bardziej ogólne ale też te szczegółowe. Dotyczą one upodobań, potrzeb, ograniczeń, trybu życia i przede wszystkim budżetu jaki chcesz przeznaczyć na realizację.
Po trzecie zgłaszając się odpowiednio wcześnie do projektanta wnętrz można uniknąć dodatkowych prac i kosztów w trakcie prac wykończeniowych. Gdy planujesz budowę domu warto zgłosić się do projektanta wnętrz w trakcie powstawania projektu budowlanego. Pozwoli to wprowadzić do niego wytyczne od projektanta np. zmianę umiejscowienia czy rozmiarów otworów drzwiowych, dodatkowe punkty świetlne czy gniazdka, rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych w kuchni czy łazienkach. Usprawni to późniejsze prace i ograniczy dodatkowe koszty.
Gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera warto zgłosić się do projektanta w czasie powstawania budynku. Deweloperzy dopuszczają tzw. „zmiany lokatorskie” i można dostosować mieszkanie (w ramach wytycznych zawartych w umowie z deweloperem) do swoich potrzeb. Prace wykończeniowe przebiegną wówczas sprawniej.
Jeśli odpowiednio wcześnie zgłosisz się do projektanta, to oprócz oszczędności czasu i pieniędzy na etapie prac wykończeniowych, zyskujesz też więcej czasu na uzgodnienia czy podejmowanie decyzji w trakcie powstawania projektu.
Na pewno nie można czekać z tematem projektu wnętrz do momentu aż ekipa wykończeniowa pojawi się na budowie. Tu już nie ma czasu na wykonanie projektu. Jedyne co pozostaje, to ewentualnie konsultacje z projektantem.

Leave a Comment