PO CO MI PROJEKTANT WNĘTRZ?

Często słyszę – „Przecież wiem jakie kolory lubię i jakie meble mi się podobają, więc po co mi projektant?” I oczywiście tak jest – wiemy co nam się podoba, a co nie. Jednak zadaniem projektanta jest nie tylko dobór kolorów czy mebli do wnętrza. Zagadnienie to jest o wiele szersze i obejmuje wiele tematów, o których wielu ludzi dowiaduje się dopiero urządzając swoje wymarzone „M” i są one często dla nich zaskoczeniem oraz źródłem stresu.
Projektant wnętrz zajmuje się urządzaniem wnętrz od podstaw czyli:

  • wskazuje możliwe zmiany umiejscowienia ścian działowych i otworów drzwiowych, dzięki którym wnętrze domu/mieszkania stanie się bardziej funkcjonalne,
  • przygotowuje wytyczne do branżowego projektu elektrycznego, czyli rozmieszczenie i typ gniazd elektrycznych oraz łączników światła, usytuowanie lamp i sposób ich włączania,
  • przygotowuje wytyczne do branżowego projektu instalacji wodno-kanalizacyjnych, czyli rozmieszczenie przyłączy do poszczególnych sprzętów (sanitariaty, zmywarka, pralka itp.),
  • ustala układ funkcjonalny wnętrz, który będzie najbardziej odpowiedni do potrzeb klienta,
  • projektuje stałe zabudowy meblowe,
  • dobiera materiały wykończeniowe (farby, tapety, płytki), stolarkę drzwiową, okładziny podłóg, oprawy oświetleniowe (lampy sufitowe, podłogowe, ścienne), meble, dekoracje (obrazy, lustra, dywany itp.), dekoracje okien.

Jak widać tematów jest naprawdę wiele przez co łatwo popełnić błędy, które czasem są kosztowne lub trudne do naprawienia. Wówczas szybko radość z powstającego wnętrza może przerodzić się we frustrację.
Korzystając z pomocy projektanta można wielu błędów uniknąć oraz zaoszczędzić wiele nerwów i czasu, bo to projektant zaproponuje najlepsze rozwiązania, wybierze odpowiednie wyposażenie, przygotuje wizualizacje wnętrz oraz dokumentację dla wykonawcy czy listę zakupów mając na uwadze oczekiwania i potrzeby klienta oraz wskazany budżet.
Często też projektant pokazuje ciekawe niestandardowe rozwiązania, o których klient nie słyszał a dzięki wizualizacjom nie trzeba sobie wyobrażać nowego wnętrza, bo widać je od razu. Z kolei przygotowana dokumentacja dla wykonawcy pozwala uniknąć niedomówień, samowoli wykonawców i potrzeby ciągłego bycia w remontowanym mieszkaniu/domu aby ustalać szczegóły. W razie pytań wykonawca może zadzwonić do projektanta i z nim omówić dany temat.
Jeśli stoisz przed tematem remontu lub wykończenia wnętrz swojego mieszkania/domu może warto zastanowić się czy nie skorzystać z pomocy profesjonalisty, który spokojnie przeprowadzi Cię przez cały proces projektowy, pomoże stworzyć komfortowe wnętrze spełniające Twoje oczekiwania z poszanowaniem Twojego budżetu. Zamiast spędzać wolny czas w hurtowniach, sklepach z wyposażeniem czy na budowie może lepiej spędzić go z rodziną lub po prostu odpocząć?

    Leave a Comment